Gothicpedia
Advertisement
Gothicpedia
Ujednoznacznienie (drogowskaz)
Inne znaczenia
Ten artykuł dotyczy gry z 2001 roku. Zobacz też: Seria Gothic.

Gothic – gra z gatunku action RPG będąca pierwszą częścią serii Gothic stworzonej przez Piranha Bytes. Jej premiera miała miejsce 15 marca 2001 roku, a wersja polska ukazała się 28 marca 2002 roku. Wydawcą tytułu na rynek europejski zostało Egmont Interactive, a za dystrybucję gry w Polsce odpowiadało CD Projekt. Przejście gry obejmujące fabułę główną wraz z misjami pobocznymi zajmuje około 30 godzin. 19 lutego 2020 potwierdzono rozpoczęcie prac nad Remake'iem Gothic'a[5], a 28 września 2023 ukazało się wydanie gry na konsole Nintendo Switch nazwane Gothic Classic[6].

Fabuła gry[]

Główny wątek[]

Bezimienny (Gothic I) (by Gothicfan94)

Bezimienny bohater

Gra osadzona jest w quasi-średniowiecznym świecie fantasy. Akcja toczy się na terenie kolonii karnej otoczonej magiczną barierą. Więzienie to powstało z powodu pogarszającej się sytuacji na froncie w wojnie z orkami i zapotrzebowaniu na magiczną rudę, którą mieli wydobywać więźniowie. Król Rhobar II wydał rozkaz otoczenia więzienia magiczną barierą, by uniemożliwić ucieczkę, lecz z powodu naruszenia struktury zaklęcia ta nadspodziewanie się rozrosła, przez co skazańcy przejęli kontrolę nad kolonią, wykorzystując konsternację straży. Od tej pory skazańcy prowadzili handel wymienny z królem, wymieniając magiczną rudę w zamian za towary z zewnętrznego świata.

Kamień ogniskujący (Gothic)

Kamień ogniskujący

Gra przedstawia perspektywę Bezimiennego bohatera, który zostaje zrzucony do kolonii 10 lat po utworzeniu magicznej bariery[7]. Tam zapoznaje się ze społeczeństwem pod barierą i dołącza do jednego z trzech głównych obozów. Następnie na zlecenie swojego zwierzchnika bohater wspomaga bractwo w przywołaniu bóstwa, które wyznają – Śniącego. Według wizji, które im zesłał, ma on uwolnić wszystkich więźniów spod bariery. Okazuje się jednak, że Śniący jest tak naprawdę demonem, a Bezimienny zostaje odesłany do magów wody z Nowego Obozu, którzy planują wysadzić barierę za pomocą ładunku energii zgromadzonego w zbieranym od lat kopcu. Bezimienny odnajduje wymagane do rytuału kamienie ogniskujące, a następnie zostaje odesłany do magów ognia ze Starego Obozu, którzy mają wesprzeć magów wody w wysadzeniu bariery. Okazuje się jednak, że wszyscy magowie ognia zostali zamordowani na rozkaz Gomeza – zarządcy Starego Obozu – w związku z ich sprzeciwem na atak na należącą do Nowego Obozu Wolną Kopalnię po zawaleniu Starej Kopalni. W związku z tym przywódca magów wody – Saturas – odsyła Bezimiennego do Xardasa – maga, który opuścił Stary Obóz przed laty.

Śniący (Gothic)

Śniący – główny antagonista gry

Od Xardasa Bezimienny dowiaduje się, że przyczyną nadmiernego rozrostu bariery był właśnie Śniący przywołany przez orków około 1000 lat przed akcją gry[7]. Bohater zostaje odesłany do świątyni demona, gdzie spotyka pięciu ożywieńczych szamanów, którzy przyzwali Śniącego. Bezimienny pokonuje czterech z nich, zabierając ich sztylety, oraz odnajduje tajemniczy miecz. Ostatni z szamanów jest jednak niewrażliwy na ciosy bohatera, dlatego ten wraca na powierzchnię. Xardas rozpoznaje w odnalezionym orężu starożytny miecz Uriziel, który pozbawiony jest jednak swoich magicznych właściwości. Bohater z pomocą swojego przyjaciela Miltena ładuje miecz, wykorzystując zgromadzony przez magów wody kopiec rudy, a następnie wraca do świątyni, by pokonać ostatnią przeszkodę na drodze do Śniącego. Tuż przed ostatnią komnatą bohater spotyka Xardasa, który teleportował się do świątyni. Ten wyjaśnia, jak pokonać Śniącego, po czym w wyniku działania magii Śniącego zasypia. Bezimienny stacza bój z fanatycznymi wyznawcami Śniącego, a następnie, wykorzystując znalezione wcześniej sztylety, przebija serca szamanów zgromadzone w kapliczkach wokół demona. Po przebiciu ostatniego serca portal za demonem otwiera się i Śniący zostaje wciągnięty do królestwa Beliara. W tym momencie gra się kończy.

Ciągłość fabuły[]

Fabuła podzielona jest na 6 rozdziałów, każdy stanowiący logiczny podpunkt opowiadanej historii. W zależności od aktualnego rozdziału zmienia się świat pod magiczną barierą w związku z wydarzeniami, które mają miejsce.

Spis zadań[]

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule „Zadania w Gothic”.

Główne gildie[]

Blizna i Arto rozmowa

Magnaci – jedna z najwyżej postawionych gildii w kolonii

Społeczeństwo pod magiczną barierą podzielone jest na 3 obozy. Każdy z nich ma swoją unikalną hierarchię. Bezimienny może zostać oficjalnym członkiem niektórych z wymienionych gildii podczas rozgrywki, pnąc się po drabinie społecznej. Możliwe do dołączenia gildie zależą od wyborów bohatera i obozu, którego będzie członkiem. Do najważniejszych gildii w kolonii należą:

Stary Obóz[]

  • Magnaci – najbogatsi mieszkańcy kolonii odpowiedzialni za handel magiczną rudą z królem[8].
  • Magowie ognia – magowie kręgu ognia biorący udział w tworzeniu bariery.
  • Strażnicy Starego Obozu – grupa wojowników zajmująca się dbaniem o porządek w Starym Obozie i kopalni.
  • Cienie – wyszkoleni ludzie na usługach Gomeza.
  • Kopacze – pracownicy wydobywający magiczną rudę ze Starej Kopalni.
Krety przy pracy G

Krety – najniższa gildia w Nowym Obozie

Nowy Obóz[]

Obóz Bractwa[]

Umiejętności[]

Bezimienny zostaje zrzucony pod barierę, nie mając żadnych zdolności. Zdobywając punkty doświadczenia, bohater osiąga kolejne poziomy, za które dostaje punkty nauki. Następnie protagonista może wydać te punkty u jednego z nauczycieli, ucząc się nowych zdolności lub zwiększając swoje atrybuty. Umiejętności dostępne w grze to:

Bezimienny zabijający orka

Bezimienny walczący z orkiem

Oprócz tego Bezimienny może zwiększać swoją siłę, zręczność i ilość punktów many.

Ekwipunek[]

Gracz może wyposażyć Bezimiennego w szereg broni, pancerzy i artefaktów, które zwiększają zadawane obrażenia, poziom ochrony lub liczbę punktów atrybutów. W grze są dostępne[9]:

Topór Lee (by Cassidy005)

Topór wojenny

  • 63 bronie jednoręczne;
  • 45 broni dwuręcznych;
  • 21 łuków;
  • 4 kusze;
  • 35 pancerzy;
  • 19 amuletów;
  • 25 pierścieni.

Przedmioty w ekwipunku są podzielone na kategorie (bronie, pancerze, magia, pisma, napoje, jedzenie, artefakty i pozostałe), by ułatwić nawigację po zebranych przedmiotach.

Bestiariusz[]

Młody ścierwojad (G1) (by Kubar906)

Ścierwojad

Troll (Gothic I) (by SpY)

Troll

  • Pełzacz – duży owad żyjący w kopalniach i podziemnych korytarzach.
    • Pełzacz wojownik – groźniejsza odmiana pełzacza o większej odporności i sile ataku.
    • Świątynny pełzacz – najgroźniejsza odmiana pełzacza zamieszkująca świątynię Śniącego.
    • Królowa pełzaczy – królowa-matka pełzaczy. Występuje tylko jeden okaz w Starej Kopalni.
  • Zębacz – drapieżny gad zamieszkujący górskie tereny.
  • Ogar – drapieżny potwór przebywający na drodze do górskiej fortecy.
  • Brzytwa – drapieżny gad stadny zamieszkujący ziemie orków.
  • Kąsacz – drapieżny gad zamieszkujący ziemie orków.
  • Orkowy pies – ssak przypominający wilka zamieszkujący ziemie orków.
  • Cieniostwór – drapieżny potwór zamieszkujący zacienione lasy i jaskinie.
  • Troll – ogromna bestia zamieszkująca górzyste tereny. W grze występuje też unikatowy młody osobnik.
  • Wąż błotny – olbrzymi gad zamieszkujący tereny bagniste.
Książe Demonów GI

Książę demonów

Najważniejsze postacie[]

Kirgo trening G

Strażnik Starego Obozu podczas treningu

  • Bezimienny – główny bohater gry. Zostaje zrzucony do kolonii, gdzie próbuje przetrwać i znaleźć sposób na ucieczkę.
  • Diego – przywódca cieni w Starym Obozie, mentor Bezimiennego.
  • Milten – młody mag ognia ze Starego Obozu. Jako jedyny został przyjęty do kręgu ognia po stworzeniu magicznej bariery. Jeden z przyjaciół Bezimiennego.
  • Corristoarcymag ognia ze Starego Obozu.
  • Gomez – zarządca Starego Obozu oraz magnatów. Jeden z najważniejszych ludzi pod barierą.
  • Gorn – najemnik z Nowego Obozu. Jeden z przyjaciół Bezimiennego.
  • Lares – przywódca szkodników z Nowego Obozu.
  • Lee – przywódca najemników z Nowego Obozu. Dawny generał na dworze króla Rhobara II. Strącony do kolonii po tym, jak szlachta wrobiła go w zabójstwo żony króla.
  • Saturasarcymag wody z Nowego Obozu.
  • Lester – nowicjusz z Obozu Bractwa. Jeden z przyjaciół Bezimiennego.
  • Cor Kalom – guru-alchemik z Obozu Bractwa. Fanatyczny wyznawca Śniącego.
  • Y'Berion – najważniejszy guru w Obozie Bractwa.
  • Xardasnekromanta mieszkający w wieży położonej na ziemiach orków. Dawny mag ognia, który opuścił Stary Obóz w związku z niepochwalanymi przez Gomeza i Corristo eksperymentami.

Świat gry[]

Gothic najważniejsze lokacje

Najważniejsze lokacje w kolonii karnej. 1 – Stary Obóz; 2 – Nowy Obóz; 3 – Obóz Bractwa; 4 – Wieża Xardasa

Świat gry stanowi obszar więzienia otoczonego magiczną barierą. Występują w nim 3 główne obozy oraz mniejsze lokacje pomiędzy nimi. Na terenie kolonii znajdują się obszary górskie, rosną dwa lasy oraz przepływają trzy rzeki. Na wschodzie rozciągają się tereny bagniste. Świat ten oprócz ludzi zamieszkują różnorodne potwory oraz orkowie.

Główne obozy[]

  • Stary Obóz – najstarszy i największy ze wszystkich obozów[10]. Zlokalizowany jest na zamku i jego okolicach, które przed powstaniem bariery zamieszkiwane były przez straż więzienną. Rządzą w nim magnaci, którzy pod rządami Gomeza prowadzą handel wymienny z królem. W zamian za towary z zewnętrznego świata przekazują wydobytą w kopalni magiczną rudę. Na terenie obozu obowiązuje hierarchia. Jej najniższy stopień stanowią kopacze wydobywający rudę, następnie są cienie, strażnicy i magowie ognia, a najwyżej postawieni są magnaci. Obóz dzieli się na zewnętrzny pierścień, gdzie znajduje się między innymi targowisko i arena, oraz zamek, w którym zamieszkują strażnicy, magowie i magnaci. Stary Obóz toczy otwarty konflikt z Nowym Obozem, który okrada Stary Obóz z dóbr z zewnętrznego świata[11][12].
Zamek w Górniczej Dolinie (Gothic I) (by SpY)

Stary Obóz

  • Nowy Obóz – obóz powstały w wyniku rozłamu w Starym Obozie[13]. Zbudowany został w przestronnej jaskini, w pobliżu jeziora. Jego najważniejszymi mieszkańcami są magowie wody oraz podlegli im najemnicy. Oprócz tego do obozu należą szkodnicy, krety i zbieracze. Prowadzona tu jest uprawa ryżu oraz wydobywa się magiczną rudę w pobliskiej kopalni. W przeciwieństwie do Starego Obozu wydobyta ruda jest składowana na kopiec, za pomocą którego magowie wody chcą wysadzić magiczną barierę. Obóz dzieli się na pola ryżowe, karczmę na jeziorze oraz jaskinię mieszkalną.
Nowy Obóz Ossowski21

Nowy Obóz

  • Obóz Bractwa – obóz założony przez Y'Beriona po tym, jak doznał wizji zesłanej przez Śniącego[14]. Zlokalizowany jest na terenie bagien na wschodzie kolonii. Stanowi siedzibę Bractwa Śniącego. Najwyższą kastę stanowią Guru, a następnie strażnicy świątynni, którzy są zbrojnym ramieniem bractwa. Najniższym stopniem hierarchii są nowicjusze. Obóz Bractwa jako jedyny nie prowadzi wydobycia rudy. Ich ekonomia opiera się na sprzedaży narkotyzującego bagiennego ziela pozostałym obozom. Członkowie Obozu Bractwa za pomocą bagiennego ziela próbują nawiązać kontakt ze Śniącym, który obiecał im uwolnienie spod bariery[15]. Najważniejszym punktem obozu jest świątynia.
Wejście do obozu sekty (G1) (by Kubar906)

Obóz Bractwa

Ważne lokacje[]

Wieża Xardasa w Dolinie (Gothic)

Wieża Xardasa

  • Wieża Xardasa – wieża wybudowana na ziemiach orków, zamieszkana przez nekromantę Xardasa, który opuścił Stary Obóz.
  • Miasto orków – osada zamieszkana przez orków położona na ich terenach. Znajduje się tutaj wejście do świątyni Śniącego.
  • Stara Kopalnia – kopalnia należąca do Starego Obozu.
  • Wolna Kopalnia – kopalnia należąca do Nowego Obozu.
  • Kanion trolli – kanion zamieszkany przez trolla i gobliny. Miejsce ukrycia jednego z kamieni ogniskujących.
  • Stara cytadela – ruiny budowli położone na szycie jednej z gór kolonii. Miejsce ukrywania się Ur-Shaka po opuszczeniu przez niego miasta orków.
  • Stary klasztor – opuszczony klasztor zamieszkany niegdyś przez tajemniczych mnichów. Miejsce ukrycia jednego z kamieni ogniskujących.
  • Górska forteca – stara budowla położona w górach. Miejsce ukrycia jednego z kamieni ogniskujących.

Odbiór[]

Gra spotkała się z pozytywnym odbiorem graczy. Wiele pozytywnych opinii dotyczy klimatu, dobrej historii, realizmu świata gry oraz skomponowanej przez Kaia Rosenkranza ścieżki dźwiękowej. Mimo to gracze zwracają również uwagę na liczne błędy, archaiczny system sterowania i brzydką grafikę. Mimo tych wad pierwsza część Gothic'a uważana jest za klasyk i wciąż posiada aktywną rzeszę fanów, głównie w krajach Europy środkowej i wschodniej.

Przychylną opinię o produkcji wyrazili także krytycy. Tomasz Pyzioł w swojej recenzji dla serwisu Gry-online przyznał grze 7 punktów na 10, chwaląc przemyślaną fabułę i bogaty świat[16]. W rankingu najlepszych gier RPG w historii tej samej redakcji pozycja od Piranha Bytes zajęła 5 miejsce[17]. Gothic uzyskał też 81 punktów na 100 w serwisie Metacritic[2], a ocenę 7,2/10 przyznał grze serwis GameSpot[18].

Silnik gry[]

Gra działa na silniku graficznym ZenGin stworzonym w 1997 przez Piranha Bytes.

Modyfikacje[]

Do pierwszej odsłony serii wydano liczne modyfikacje stworzone przez fanów. Do najważniejszych tworów należą: Mroczne Tajemnice, Czas Zapłaty, Diccuric i Dolina Zombie. Bardziej obszerną listę modyfikacji można zobaczyć tutaj.

Wersja polska[]

Głosu użyczyli:

Aktor dubbingowy Dubbingowane postacie
Jacek Mikołajczak Bezimienny
Adam Bauman Diego, Lares, Gomez, Mordrag, Okyl, Baal Tyon, Darrion, Kosa, Świstak, Gor Na Toth, Drake, Wąż
Piotr Bąk Arto, Drago, Skorpion, Pacho, Aidan, Butch, Baal Kagan, Baal Tondral, Caine, Gor Na Ran, Baal Lukor, Gor Na Vid, Gor Na Kosh, Ian, Szantażysta
Jarosław Domin Y'Berion, Bartholo, Cipher, Fisk, Cavalorn, Ryżowy Książę, Rodriguez, Skip, Baal Orun, Sędzia, Alberto
Agata Gawrońska-Bauman Serafia, Sira, Velaya, Natalia, Chani
Paweł Iwanicki Baal Cadar, Baal Namib, Buster, Ghorim, Glen, Graham, Homer, Milten, Rufus, Shrat, Talas
Jacek Kopczyński Lee, Cor Angar, Gor Hanis, Gor Boba, Orik, Blizna, Cronos, Bloodwyn, Jarvis, Siekacz
Tomasz Marzecki Xardas, Saturas, Corristo, Riordian, Damarok, Cord, Merdarion
Przemysław Nikiel Thorus, Gorn, Wilk, Horacy, Aaron, Gor Na Bar, Gor Na Drak, Huno, Kharim, Swiney
Łukasz Nowicki Snaf, Scatty, Balor, Herek, Harlok, Senyan, Garp
Marek Obertyn Bullit, Stone, Brandick, Asghan, Fletcher, Silas, Orry, Drax, Jacko, Grim
Jacek Sołtysiak Jesse, Guy, Melvin, Dusty, Baal Isidro, Nyras, Baal Netbek
Paweł Szczesny Lester, Fortuno, Kirgo, Rączka, Baal Taran, Klin, Aleph
Andrzej Tomecki Grimes, Gravo, Torrez, Nefarius, Jeremiasz, Gilbert, Torlof, Pock
Robert Tondera Wrzód, Snipes, Szakal, Ratford, Krzykacz, Joru, Lewus, Viran, Ulbert, Santino
Janusz Wituch Cor Kalom, Kruk, Baal Parvez, Kyle, Dexter, Zły, Roscoe, Sharky, Pyrokar
Mirosław Zbrojewicz Ur-Shak, Tarrok, Varrag-Hashor, Varrag-Kasorg, Varrag-Unhilqt, Varrag-Ruuushk, Grash-Varrag-Arushat

Reedycje[]

Galeria[]

Filmy[]

Grafiki[]

Ciekawostki[]

  • Na podstawie pierwszej części sagi fanowski zespół T.M.T. Production stworzył film Gothic: Der Film, oparty na silniku graficznym gry[19].
  • W wywiadzie dla serwisu Gothicz.net Michael Hoge zdradził, że to on zaprojektował fabułę gry, gildie, scenerię i większość postaci. Złożenie wszystkiego w całość zajęło 3 lata, a duże zmiany w fabule zachodziły nawet 4 miesiące przed premierą[20].
  • Twórcy początkowo planowali dodanie trybu multiplayer, w którym gracze mogli przejąć rolę czterech przyjaciół Bezimiennego, jednak ze względu na trudności w zaimplementowaniu gry wieloosobowej, prace nad modułem sieciowym zostały anulowane[21].
  • Interfejs początkowo wyglądał inaczej, co można zobaczyć na oficjalnym trailerze gry. Pasek życia miał postać serduszek, a pasek many – kropli wody.
  • Michael Hoge zdradził, że przy tworzeniu pierwszej części gry twórcy inspirowali się grami z serii Ultima[20].
  • W początkowej fazie produkcji grę nazwano Orpheus, potem zmieniono ją na Finster (z niemieckiego - Mroczny, co miało nawiązywać do mrocznej atmosfery panującej w grze). W późniejszym czasie jeden z twórców gry, Bert Speckels, pod wpływem gotyckiego rocka, którego wówczas słuchał, zaproponował, by zmienić nazwę na Gothic, gdyż brzmiała wystarczająco mroczno i międzynarodowo, aby gra przyjęła się poza Niemcami[22].
  • Pierwotnie w grze miała być możliwość wybrania klasy swojego bohatera. Informacje o tym można było przeczytać w informacji prasowej wydawcy z 1999 roku[23]. Dodatkowo kody na przywołanie najbliższych przyjaciół Bezimiennego odpowiadają klasom, jakie miały znaleźć się w grze: Gorn Fighter, czyli wojownik; Diego Thief, czyli złodziej; Milten Mage, czyli mag; Lester Psionic, czyli mag psioniczny.

Listy związane z Gothic[]

Przypisy[]

  1. https://www.imdb.com/title/tt0889068/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_8_nm_0_q_Gothic%25202001
  2. 2,0 2,1 https://www.metacritic.com/game/gothic/
  3. https://www.gry-online.pl/gra-ocena.asp?ID=5012#pc
  4. W wydaniu Gothic Classic.
  5. https://steamcommunity.com/app/950670/discussions/0/1742267854809566431/
  6. https://discord.com/channels/533175482804338688/654692297988112385/1156896226504101889
  7. 7,0 7,1 Instrukcja do Gothic 3
  8. Dialog z bezimiennym kopaczem: „Magnaci. To oni organizują wymianę rudy z królem.”
  9. Wliczając w to również przedmioty dostępne tylko dla postaci niezależnych oraz za pomocą kodów.
  10. Dialog z Diegiem: „Największy i najstarszy jest tak zwany Stary Obóz.”
  11. Dialog z bezimiennym strażnikiem: „Od czasu do czasu jakaś rozróba z Nowym Obozem”
  12. Dialog z bezimiennym najemnikiem: „Jeśli Szkodniki nie przestaną atakować konwojów ze Starego Obozu, Gomez w końcu się wścieknie i zapuka do naszych bram.”
  13. Instrukcja do Gothic (23 strona.).
  14. Dialog z Baal Cadarem: „Śniący wskazał Y'Berionowi i jego uczniom miejsce, w którym mieli się osiedlić.”
  15. Dialog z Lesterem: „Modlimy się do niego, bo obiecał zwrócić nam wolność.”
  16. https://www.gry-online.pl/S020.asp?ID=940
  17. https://www.gry-online.pl/S018.asp?ID=1559&STR=17
  18. https://www.gamespot.com/reviews/gothic-review/1900-2833594/
  19. https://www.youtube.com/watch?v=MrRoWIortQw
  20. 20,0 20,1 https://www.gothicz.net/serie-gothic/mike-hoge-talks-about-gothic/
  21. https://gothicarchive.org/postrelease/interviews/MikeHoge_30_12_2020.html
  22. https://youtu.be/yuvISO5qGG8?si=k1Ul7SBn_GRKPkDX&t=504
  23. https://youtu.be/yuvISO5qGG8?si=hu4k_5lUWVQPF36b&t=1130
Advertisement